Oddłużenie w upadłości konsumenckiej. Które długi umorzy sąd?
15.05.2018 Prawo upadłościowe Paweł Kasprzyk
Z serii Porady Kancelarii Radców Prawnych
Jednym z najczęstszych pytań, które pojawia się w naszej kancelarii w rozmowach z osobami zadłużonymi w kontekście upadłości konsumenckiej, jest pytanie dotyczące umorzenia długów.
Czy sąd może umorzyć mi wszystkie długi?
Co do zasady, po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego następuje oddłużenie niewypłacalnego konsumenta – umorzenie całości lub części długów konsumenta w stosunku do jego wierzycieli, których konsument nie jest, ani nie będzie w stanie spłacić.
Są jednak pewne kategorie długów, które nie podlegają umorzeniu, co w konsekwencji oznacza, że dłużnik i tak będzie musiał je spłacić.
Radca Prawny Gdańsk – Kancelaria Radców Prawnych
Sąd nie umarza następujących zobowiązań:
- o charakterze alimentacyjnym,
- wynikających z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa czy śmierci,
- kar grzywny orzeczonych przez Sąd, obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynień za krzywdę, zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, jak również zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem,
- których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu (stąd konieczność rzetelnego i starannego przygotowania wniosku o ogłoszenie upadłości, tak żeby nie narazić się na zarzut umyślnego pominięcia któregoś z wierzycieli).
Podsumowując, umorzeniu podlegają wszystkie długi za wyjątkiem tych wskazanych powyżej.